Bölüm1-Donanımsal Özellikler: b) Ethernet, USB, Tuner, Giriş ve Çıkışlar

Chipbox'un arka paneli resimde görüldüğü gibidir:

Cihazın arka panelinde, 1 adet Tuner girişi, 1 adet Tuner çıkışı, 1 adet Ethernet portu, 1 adet HDMI portu, 1 adet SPDIF portu, 1 adet RS232 portu, 1 adet RCA portu, 1 adet YUV portu, 1 adet SCART konnektörü ve açma-kapama butonu bulunmaktadır.

Açma kapama butonu:

Bu buton, cihazın enerjisini tümden kapatmaya ve açmaya yarar. Bu butonu 2 amaçla kullanabiliriz:

1) Cihazın uzun süre kapalı kalması gerekiyorsa ( mesela tatile gidiyorsanız) bu butondan cihazın elektriğini tamamiyle kesebilirsiniz. Bu sayede, cihazın beslemesinin ömrü uzayacaktır.

2) Herhangi bir kullanıcı hatası veya yazılımsal sorun oluştuğunda, cihaz kilitlenirse, arkasındaki düğmeden cihazı kapatıp açabilirsiniz.

Tuner girişi ve Çıkışı:

Cihazın tuner girişi, çanak anteninizden gelen kabloyu bağlamak içindir. Tuner çıkışı ise, başka bir cihaza loop bağlantı sağlamak içindir.

Ethernet Girişi:

Chipbox'ta 1 adet ethernet girişi vardır. Bu ethernet girişine, modeminizden gelen kabloyu bağlayınız. Bu sayede, Chipbox'un tüm ağ uygulamaları çalışmaya başlayacaktır.

SPDIF Çıkışı:

Chipbox'ta, 1 adet OPTİK SPDIF çıkışı mevcuttur. Eğer kaliteli bir ses sistemine sahipseniz, optik SPDIF kablosu ile chipbox'unuzu ses sisteminize bağlayabilirsiniz.

HDMI Çıkışı;

Chipbox, High-Definition bir uydu alıcısıdır. HD görüntüleri kayıpsız olarak en yüksek kalitede izleyebilmek için, cihazınızı LCD TV'nize HDMI kablosuyla bağlamanız gereklidir. Chipbox'taki diğer hiçbir görüntü çıkışı, HDMI kadar güzel bir görüntü veremez. HDMI çıkışı, birebir uydudan gelen yayını aynen olduğu gibi TV'nize iletir. Bu sayede en güzel görüntüyü alırsınız...

RCA Çıkışı:

Chipbox'un RCA çıkışı, en düşük kalitede görüntüyü veren çıkıştır. Ancak eğer eski bir TV'ye sahipseniz, ve TV'nizin RCA'dan başka girişi yok ise, bu çıkışı kullanabilirsiniz.

YUV (YPbPr) Komponent Çıkışı:

Chipbox'un HDMI'dan sonra en güzel görüntü veren 2. çıkışıdır. YUV bağlantı sadece görüntü sinyalini TV'nize taşır, ses sinyalini taşımaz. O yüzden, Chipbox'u TV'nize YUV ile bağladıktan sonra, RCA'daki Kırmızı - Beyaz ses çıkışları veya Optik SPDIF çıkışlarıyla da TV'nize veya Ses sisteminize bağlantı yapmanız gerekir.

SCART Çıkışı:

Chipbox'ta 1 adet SCART çıkışı mevcuttur. Eğer TV'nizde sadece SCART girişi mevcut ise, bu bağlantıyı yapınız, aksi takdirde en güzel görüntü için mutlaka ve mutlaka HDMI çıkışını kullanınız...

RS232 Portu:

Chipbox'taki RS232 portu, linux işletim sistemini kullanan Chipbox'un konsoluna erişmenizi sağlar. Detaylar sonraki sayfalarda...

 

 
2011©MerihVideo